EcoStay místo: Corek

EcoStay místo: Corek

V rámci rubriky EcoStay místo vám chci postupně představit ubytovací zařízení a jejich majitele či provozovatele a formou rozhovoru ukázat, že ubytovací zařízení mohou i malými kroky přispět k trvale udržitelnému hotelnictví u nás v ČR. Nechte se inspirovat jednotlivci, díky kterým se i v Čechách objevují krásná místa respektující přírodu a zdroje naší Země.

Dnes se společně vydáme do Vrbice na Jižní Moravě za Pavlou Babicovou, která nám představí prázdninový dům Corek s celkovou kapacitou až 8 osob.

------------------------------------------

Pavlo, mohla byste nám krátce představit Corek a pro koho je toto ubytovací zařízení určené?

Corek je malý domek na okraji Vrbice, malebné vinařské vesničky v samém srdci Modrých hor, který poskytne zázemí všem milovníkům vína v počtu 4 - 8 přátel. Corek je vhodný nejen k víkendovým návštěvám místních sklepů, ale také pro ubytování během pracovní cesty či odpočinku přes pracovní týden.

 

Co si sama představíte pod pojmem šetrné hotelnictví?

Nejen ekologický přístup ubytovatele ve výběru úklidových a pracích prostředků bez přidané chemie nebo jen s jejím minimem, ale také využití perlátorů sloužících k šetrnějšímu zacházení s vodou, nádoby na dešťovku, kvalitní dlouho udržitelné materiály nebo naopak recyklované, upcyklované starší věci. Dále umožnit hostům zapojit se třeba s plnohodnotnou a smysluplnou recyklací nebo na místo jednorázových mýdel a šamponů nabídnout zásobníky k doplnění.

Je pro Vás šetrný přístup k provozu ubytovacího zařízení důležitý a proč?

Šetrné hotelnictví má pro mě stejný význam jako šetrný způsob života, který je mou součástí už spoustu let. Ekologický přístup k provozování Corku byl tedy více než jasný ještě v době, kdy byly myšlenky na vybudování ubytovacího zařízení jen v mé hlavě.
Myslím si, že je důležité chovat se k přírodě ohleduplně, s respektem a alespoň z části navracet, co si z ní bereme.

Mohla byste popsat, co všechno se snažíte dělat pro šetrný a ekologický provoz Corku?

Na dvorku se vyjímá malé jezírko, do kterého je z části svedena dešťovka, slouží k zavlažování dvorku, ale i ke koupání ptákům; většina vodovodních baterií již obsahuje perlátory, které snižují spotřebu vody. Celý dům je zateplen, aby nedocházelo k únikům tepla a snížila se tak spotřeba plynu, který zde slouží k ohřevu radiátorů i ohřátí teplé vody.
Všechny židle v kuchyni a skříň ve spodním pokoji pochází z “daruji za odvoz” inzerátů, jen ode mně dostali nový život. Hrníčky, čajová konvice a další drobnosti jsou zase nalezenci na bleších trzích.
Drogistické zboží se snažím volit šetrné k vodním zdrojům i k živočichům a na místo jednorázových mýdel jsem zvolila zásobníky, které pravidelně doplňuji přírodní kosmetikou z větších nádob z bezobalového obchodu. Šetrný je také prací prášek. ve kterém peru lůžkoviny společně se stáčenou aviváží, rovněž z bezobalového obchůdku.

Hosté mají například možnost využít znovupoužitelné pytlíky na ovoce a zeleninu vyrobených recyklováním látek. K dispozici je jim také WrapUp, tedy pytlík české výroby, k uchování pečiva.
K třídění slouží 5 nádob - směsný odpad, sklo, papír, plast a také bioodpad.
Máslenka, oleje a octy ve skleněných uzavíratelných lahvích, které rovněž průběžně doplňuji, jsou už jenom příjemný bonus pro naše hosty.

Myslíte si, že je ekologický přístup ubytovacího zařízení konkurenční výhodou?

Nevím jestli je to zrovna konkurenční výhoda, ale myslím si, že svým hostům nabízím něco navíc i právě tímto přístupem. A rozhodně vnímám šetrný a ekologický přístup jako krok správným směrem.

Máte kladné odezvy na Váš eco-friendly přístup ze strany hostů? Eventuálně co má největší úspěch, co si hosté chválí?

Ano, určitě mám. Hosté si chválí možnost plného třídění a jsou překvapení například z možnosti využití látkových tašek a pytlíků během pobytu.

Jaké máte plány do budoucna?

Ráda bych zahradu doplnila o bylinky, ze kterých si hosté budou moci udělat čaj nebo je použít na vaření. Chtěla bych také rozšířit nabídku o snídaně a další občerstvení z lokálních, farmářských, ale i z domácích zdrojů.

Pokud Vás rozhovor s Pavlou zaujal a rádi byste Corek osobně navštívili, tak se neváhejte podívat přímo na její webové stránky www.corek.cz.

------------------------------------------

Pavle Babicové tímto za EcoStay.cz přeji mnoho úspěchů a spokojených hostů, kteří ocení veškeré zázemí prázdninového domu Corek.

A pokud jste majitelem či provozovatelem ubytovacího zařízení, k jehož provozu přistupujete šetrným způsobem, tak se neváhejte obrátit přímo na mě a napište mi na info@ecostay.cz. Vaše ubytovací zařízení může být dalším místem, které na stránkách EcoStay představím.

Jarka
EcoStay.cz

EcoStay místa - MAPA ŠETRNÝCH UBYTOVACÍCH ZAŘÍZENÍ